Dlaczego dywan po praniu śmierdzi?

Śmierdzący dywan po praniu to niestety nierzadkie zjawisko. Zapewne nie raz spotkaliście się z przykrym zapachem wilgoci i pleśni, który trudno jest wyeliminować. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. Wśród nich można jednak wyróżnić najważniejszą, którą jest niewłaściwie wysuszony dywan. Dotyczy to nie tylko runa, ale przede wszystkim warstwy wewnętrznej, z której trudno szybko usunąć wilgoć w domowych warunkach.

Efektywność czyszczenia dywanu zależy od zastosowanych środków oraz od metody, jaką wybierzemy. Najczęściej spotyka się sposoby manualne, czyli szorowanie powierzchni detergentami i wodą, za pomocą specjalnych szczotek. Inną, łatwiejszą w wykonaniu, jest użycie odkurzaczy piorących, które szybko pozwalają uporać się nawet z trudnymi zabrudzeniami. Jak właściwie zadbać o dywan?

Dywan po praniu śmierdzi

Jeśli dywan po praniu śmierdzi, warto zweryfikować sposób, z jakiego skorzystaliśmy. W obu wspomnianych wcześniej metodach mamy do czynienia z wodą, która służy do rozcieńczania detergentów, ale także do płukania materiału i usuwania brudu. Dywan wyprany powinien wyschnąć, najlepiej na zewnątrz. Dlatego też domowe sposoby czyszczenia dobrze jest stosować w sezonie wiosenno – letnim, gdy warunki atmosferyczne są optymalne.

Zimą natomiast warto zadbać o prawidłowe rozłożenie dywanu, aby zapewnić równomierne odprowadzanie wilgoci. Jego umieszczenie na podłodze nie będzie skuteczne, ponieważ w pierwszej kolejności wyschnie runo, natomiast warstwa spodnia wciąż będzie wilgotna. Często nie jest to zauważalne na przysłowiowy pierwszy rzut oka. Taki sposób przyczynia się do pleśnienia materiału, a często także jego gnicia, co jest bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu.

Dlaczego dywan po praniu śmierdzi?

Skoro wiecie już, dlaczego dywan po praniu śmierdzi, warto zastanowić się nad metodami przeciwdziałającymi temu zjawisku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, najskuteczniejsze jest dokładne wysuszenie materiału. W porze zimowej mokry dywan można rozwiesić na wcześniej przygotowanym stelażu, umieszczonym w ciepłym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Wówczas mamy gwarancję, że wyschnie nie tylko runo, ale także cały materiał.

Bardzo ważne jest też minimalne namaczanie dywanu. Unikajmy więc nadmiernej ilości wody, czy spłukiwania z użyciem prysznica lub węża ogrodowego. Warto stosować się do zaleceń producenta środków piorących, gdzie dokładnie opisany jest sposób bezpiecznego czyszczenia dywanu. W przypadku korzystania z odkurzaczy piorących, czyli z metody ekstrakcyjnej, kluczowe jest bardzo dokładne odsysanie nadmiaru wody. Dzięki temu dywan znacznie szybciej wyschnie, nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

Nieprzyjemny zapach dywanu to prawdziwy problem, którego przyczyn upatrujemy najczęściej w niedokładnym wyczyszczeniu materiału. Prawda jednak jest zupełnie inna – kłopotem jest zbytnie zawilgocenie. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z profesjonalnych usług. Pranie dywanów w Warszawie, wykonywane przez Cleanserwis24, realizowane jest metodą na wskroś, czyli z użyciem dużej ilości wody. Jej nadmiar eliminowany jest w mechanicznych wirówkach oraz podczas naturalnego wysychania. To gwarancja, że dywan odzyska swój dawny blask i nie będzie wydzielał nieprzyjemnego zapachu.

Udostępnij: