Jak często należy wykonywać pranie dywanów?
Nieprzyjemny zapach, trudne do usunięcia plamy czy ślady dziecięcych aktywności plastycznych na materiale to najczęstsze przyczyny, jakie wymuszają pranie dywanów. Warto jednak pamiętać, że gruntowne pranie dywanu nie powinno być przeprowadzane zbyt często, aby nie osłabić materiału i nie spowodowało blaknięcia kolorów. Kiedy warto zadbać o czyszczenie i ile trwa pranie dywanu?
Przyjmuje się, że dywan powinien być prany co najmniej dwa razy w roku. Okazją do tego są najczęściej wiosenne i jesienne porządki, gdy gruntownie sprzątamy dom. To najlepszy czas, aby pomyśleć o profesjonalnym wyczyszczeniu dywanu, co poprawi nie tylko estetykę wnętrza, ale także zlikwiduje nieprzyjemny zapach czy wyeliminuje tak uciążliwe dla alergików roztocza oraz kurz.
Jak często prać dywany?
Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak często prać dywany, nie ma. Wszystko zależy od rodzaju materiału, z jakiego dywan został wykonany oraz od jego stanu. Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której mocno zabrudzony dywan będzie wątpliwą ozdobą mieszkania przez pół roku. W tej sytuacji warto zlecić jego gruntowne wyczyszczenie, które – wykonane w sposób profesjonalny – nie wpłynie negatywnie ani na stan, ani na wygląd dywanu.
Należy dodać, że samodzielne szorowanie materiału z wykorzystaniem powszechnie dostępnych środków czy odkurzaczy piorących powinno być wykonywane z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności. Nieprawidłowo dobrany detergent czy zbyt wysokie jego stężenie może bowiem nieodwracalnie uszkodzić dywan. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie usług prania profesjonalistom.
Pranie dywanów zalety
Skoro wiemy już, jak często powinno być wykonywane pranie dywanów, to jakie zalety ma gruntowne wyczyszczenie materiału? Pierwszym atutem, o którym należy wspomnieć, jest niewątpliwie estetyka nie tylko dywanu, ale także wnętrza, w którym się znajduje. Pranie metodą na wskroś usuwa nawet te zabrudzenia, które wniknęły już w strukturę materiału. Co więcej, odpowiedni sposób oraz nowoczesne środki piorące są gwarancją skuteczności i bezpieczeństwa tego zabiegu.
Kolejną zaletą jest całkowite wyeliminowanie kurzu oraz roztoczy, będących – jak wspomnieliśmy – bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnego zapachu oraz dolegliwości alergicznych. W metodzie na wskroś tkanina jest penetrowana przez wodę i detergenty, dzięki czemu bród usuwany jest nie tylko z runa, ale także z głębokich warstw dywanu. Materiał po wyschnięciu odzyskuje dawny blask, stając się ponownie ozdobą wnętrza. Sposobem na wskroś mogą być prane dywany wykonane z różnych materiałów, nawet delikatnych.
Z praniem dywanu jest jak z myciem samochodu. Warto zadbać o jego czystość, ale w granicach zdrowego rozsądku. Materiał należy odświeżać co najmniej dwa razy w roku lub w sytuacji, w której jest to niezbędne. Sposób prania powinien być dopasowany do rodzaju tkaniny, z jakiej wykonano dywan oraz do jego stanu. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie czyszczenia profesjonalistom, dysponującym nie tylko odpowiednim sprzętem, ale także detergentami bezpiecznymi dla delikatnych materiałów.