Jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?
Uciążliwy zapach stęchlizny, jaki czasem pojawia się na dywanach, najczęściej wynika z nieprawidłowego sposobu ich czyszczenia i konserwacji. Część z nich, szczególnie modele o długim włosiu, nadają się jedynie do specjalistycznego prania na sucho. Te, które można namaczać, czyli dywany i wykładziny o krótkim włosiu, należy prać w odpowiedniej temperaturze i bardzo dokładnie suszyć. Błędy przy konserwacji skutkują pojawianiem się plam wilgoci, pleśni, mnożeniem się drobnoustrojów i grzybów, ale również nieprzyjemną wonią. Zatem jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu?
Powszechnie wykorzystuje się do tego dość podstawowe środki, z których tworzy się roztwory do prania, płukania albo gęste pasty. Na liście podstawowych składników jest soda oczyszczona, ocet, szare mydło, lawenda i rozmaryn. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie brzydkie zapachy, towarzyszące im plamy i odbarwienia uda Ci się usunąć bez profesjonalnego prania dywanów w Warszawie.
Samodzielne sposoby na usuwanie zapachu z dywanu
Wśród dostępnych możliwości, jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu, zwykle zaczynasz od domowych metod i samodzielnie przygotowanych środków czyszczących. Można sporządzić je na bazie łatwo dostępnych produktów.
Jednym z powszechnie wykorzystywanych domowych preparatów jest soda oczyszczona, którą rozsypuje się na powierzchni dywanu, a po kilku godzinach odkurza. Jeśli to nie wystarczy, sodę oczyszczoną należy rozpuścić w roztworze złożonym z dwóch szklanek octu oraz jednej szklanki wody i zastosować na dywanie, a po wyschnięciu również dokładnie odkurzyć.
Do usuwania zapachu z dywanu można przygotować papkę z wody, sody oczyszczonej z dodatkiem suszonej lawendy oraz rozmarynu. Tę również nakłada się na tekstylia, a kiedy zaschną, usuwa się ją za pomocą odkurzacza.
Sprawdzoną, domową metodą na to, jak usunąć zapach stęchlizny z dywanu, jest też stworzenie roztworu na bazie wody i szarego mydła, którą dobrze jest przelać do butelki z rozpylaczem, aby kontrolować poziom zawilgocenia dywanu. Po takim zabiegu wykładzina musi zostać bardzo dokładnie wysuszona, aby nie rozwijały się w niej bakterie, pleśń ani grzyby.
Profesjonalne czyszczenie dywanów w Warszawie
Nie zawsze domowe metody wystarczą do skutecznego usuwania zapachu z dywanu. Nie będą też odpowiednie do wszystkich rodzajów dodatków tekstylnych, które masz w domu. Rzadkie, luksusowe dywany oraz te wykonane z długiego włosia należy szczególnie ostrożnie czyścić i konserwować.
Odpowiednie metody, środki i preparaty, które skutecznie usuną nie tylko nieprzyjemny zapach, ale przede wszystkim nawet wieloletnie zanieczyszczenia, mają jedynie specjaliści. Przed wykonaniem profesjonalnego prania dywanów w Warszawie zawsze wcześniej dokonujemy oględzin stanu wykładziny, dopasowując do jej cech charakterystycznych i surowców odpowiednie metody postępowania. To jedyny gwarant uzyskania pożądanych efektów.
Pranie dywanów w Warszawie, czyli kompleksowa konserwacja ulubionych tekstyliów
Zlecanie regularnego prania dywanów w Warszawie jest najlepszą metodą pielęgnacji i konserwacji ulubionych dodatków do wyposażenia wnętrza. Każda sesja składa się z kilku etapów, m.in. czyszczenia mechanicznego za pomocą odkurzaczy i specjalnych automatów. Oferowane przez nas pranie dywanów w Warszawie metodą na wskroś także jest odpowiednio dopasowane do rodzaju dywanu i jego charakterystyki. Jeśli jesteś z Warszawy lub okolic, zapraszamy do skorzystania z naszych podstawowych oraz dodatkowych usług, związanych z kompleksowym czyszczeniem, praniem i usuwaniem zapachów z dywanu.