Jak czyścić wełniany dywan?

W nowoczesnych domach coraz chętniej sięga się po dodatki wykonane z naturalnych surowców, takich jak wełna. Ta ostatnia świetnie nadaje się na dywan ze względu na swoje właściwości antystatyczne, ponadczasowy wygląd i elegancję, ale też dźwiękochłonność, termoizolacyjność, sprężystość i odporność na odkształcenia nawet podczas wieloletniego użytkowania.

Jednak naturalne surowce wymagają także odpowiedniej konserwacji – czyszczenie dywanów wełnianych wymaga więc wiedzy, jak to zrobić, aby nie zniszczyć ulubionego dodatku. Poza wykorzystaniem do prania detergentów dedykowanych wełnie, warto posiadać specjalny sprzęt, jak odkurzacz piorący. Takie urządzenia, jak i środki chemiczne, są jednak dość drogie. W takim razie jak wyczyścić wełniany dywan, aby pozbyć się zabrudzeń, jednocześnie go nie niszcząc?

Podstawowe techniki i metody czyszczenia dywanów wełnianych

Bardzo modnym rodzajem dywanów wykonywanych z naturalnej wełny są dywany belgijskie. To dodatki sporych rozmiarów, stanowiące nie tylko przyjemne wyciszenie, ale również niepowtarzalną dekorację pomieszczenia. Podstawą czyszczenia dywanów wełnianych jest ich regularne odkurzanie, ponieważ wełna jest higroskopijna, co znaczy, że chłonie wodę, a wraz z nią do włókien dywanu wnikają zabrudzenia, w tym kurz czy drobnoustroje. Dzięki odkurzaniu warstwy brudu nie utrwalą się w runie dywanu, co jest bardzo istotne dla jego estetycznego wyglądu.

Wszelkie inne zabrudzenia, jak włosy, piasek czy sierść można usunąć za pomocą szczotki o regulowanej długości włosia. Ważna w takim czyszczeniu dywanów wełnianych jest delikatność – szczotkę należy jedynie bez dociskania prowadzić po ich powierzchni, tak, jak przebiega linia włosia. Mniejsze dywany można dwa razy do roku wytrzepać. Trzeba też pamiętać, że stawianie na nich ciężkich przedmiotów, np. mebli, może je na stałe odkształcić.

Wymienione wyżej działania są jednak jedynie metodą konserwacji, więc nie pomogą w usuwaniu plam na dywanie wełnianym. Jeśli pojawiły się na nim większe zabrudzenia, warto go oddać w ręce profesjonalistów. Jak zatem jest czyszczony wełniany dywan w fachowych punktach?

Dywany wełniane najlepiej oddać do czyszczenia profesjonalistom

Przy wykonywaniu prania dywanów wełnianych najważniejsza jest technika oraz odpowiedni sprzęt, ponieważ runo dywanów nie może zostać całkiem przemoczone. Dlatego w profesjonalnych punktach dywany wełniane są czyszczone za pomocą odkurzaczy piorących, dzięki którym możliwe jest precyzyjne nawilżenie i odessanie nadmiaru wody z materiału. Równie ważne jest dobranie odpowiednich środków piorących do stanu zabrudzenia i ilości plam na dywanie wełnianym oraz samej wełny, aby nie zniszczyć jej struktury.

Pranie odbywa się w letniej wodzie, ponieważ gorąca może powodować wykurczanie się włókien, a tym samym deformację. Suszenie zajmuje dość sporo czasu, ponieważ powinno być wykonywane w naturalnych warunkach, najlepiej w dobrze wietrzonym pomieszczeniu.

Czy warto oddać swoje wełniane dywany do profesjonalnej pralni?

Dywany belgijskie lub dowolne inne dywany wykonane z naturalnej wełny są cennym, artystycznym dodatkiem do domowych wnętrz. Dla wielu stanowią pamiątkę lub są wiele wartym nabytkiem. Dlatego mimo regularnej konserwacji i utrzymania dywanu w dobrej kondycji, warto od czasu do czasu zlecić jego profesjonalne pranie. Dzięki temu dywan zostanie odświeżony w bezpieczny dla niego sposób, kolory odzyskają swój blask, a runo będzie dokładnie oczyszczone z wszelkich gromadzących się wewnątrz zabrudzeń oraz pojawiających się z czasem plam.

Jeśli szukasz firmy, która w profesjonalny sposób zadba o Twój wełniany dywan, polecamy sprawdzić ofertę Cleanserwis24.

Udostępnij: